^Yukarı Cık
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Bizi Takip Edin

Atatürk’ü tanıyoruz

ETKİNLİK PLANI

OKUL ADI :

TARİH

ÖĞRETMENİN ADI :

YAŞ GRUBU             : 48-72 ay

ETKİNLİK  ADI : Atatürk’ü tanıyoruz

ETKİNLİK TÜRÜ      : Bütünleştirilmiş Sanat-Türkçe  Büyük Grup Etkinliği

KAZANIM VE GÖSTERGELER
Bilişsel Alan
Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.)
Kazanım 21. Atatürk’ü tanır. (Göstergeleri: Atatürk ‘ün hayatıyla ilgili belli başlı olguları söyler.)
Kazanım 22. Atatürk’ün Türk toplumu için önemini açıklar. (Göstergeleri: Atatürk’ün değerli bir insan olduğunu söyler. Atatürk’ün getirdiği yenilikleri söyler.)
Dil Alanı
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. (Göstergeleri: Konuşma sırasında göz teması kurar. Jest ve mimikleri anlar. Konuşurken jest ve mimiklerini kullanır. Konuşmayı başlatır. Konuşmayı sürdürür. Konuşmayı sonlandırır. Konuşmalarında nezaket sözcükleri kullanır. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler. Duygu, düşünce ve hayallerini söyler.)
Kazanım 10. Görsel materyalleri okur. (Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler. Görsel materyalleri açıklar. Görsel materyallerle ilgili sorular sorar. Görsel materyallerle ilgili sorulara cevap verir.)
Motor Gelişim
Kazanım 4. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
(Göstergeleri:  Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Nesneleri kopartır/yırtar, sıkar, çeker/gerer. Malzemeleri yapıştırır. Malzemelere elleriyle şekil verir. Malzemelere araç kullanarak şekil verir.

 

MATERYALLER

SÖZCÜKLER
Yapıştırıcı, Kırmızı fon karton, elişi kâğıtları, Atatürk resimleri

KAVRAMLAR
Kırmızı

ÖĞRENME SÜRECİ
‘Atatürk ‘ü Anıyoruz’
Çocuklarla 2 gün önce belirlendiği için turşu kurma etkinliği ile başlanır. Çocukların getirdiği malzemelerle turşu kurulur çocuklardan da yardım alınır.
Çocuklar minderlere oturtturulur. Atatürk köşesinin yanına gidilerek resimler gösterilerek çocuklara Atatürk ün hayatı anlatılır. Çocuklara Atatürk ün 10 Kasım tarihinde öldüğü her yıl bu gün Atatürk ü andığımız anlatılır. Çocuklarla sohbet edilir. Çocukların sordukları sorulara cevap verilir. Daha sonra çocuklar masalara alınır. Çocuklarla çelenk çalışması yapılır. Çocuklara çelengin ne olduğu anlatılır. Daha sonra makasla kırmızı fon kartondan çelenkler kesilir daha sonra ortasına Atatürk resmi yapıştırılır. Daha sonra kesinlen çiçeklerle süslenir. Bu şekilde etkinlik sonlandırılır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Çocukların Atatürk’ün resmine saygı duymalarına özen gösterilmelidir. Çocukların akıllarında kalan sorular yanıtlanmalıdır.

DEĞERLENDİRME

  • Çocuklar Atatürk ün hayatını öğrendiniz mi?
  • Çelenk yaparken eğlendiniz mi?
  • Çelenk yaparken zorlandınız mı?
  • Turşu kurarken eğlendiniz mi?
  • Neden turşu kuruyoruz?

AİLE KATILIMI
Velilerden çocuklarıyla Atatürk ile ilgili sohbet etmeleri istenir.

ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Çocuklarla Anıtkabir boyama çalışması yapılabilir.

UYARLAMA

Word Sayfası Olarak İndir

Sosyal Medya

Copyright 2013  Okul Öncesi Öğretmeni