^Yukarı Cık
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Bizi Takip Edin

Ev İşlerini Yapalım

ETKİNLİK PLANI

OKUL ADI :

TARİH

ÖĞRETMENİN ADI :

YAŞ GRUBU             :

ETKİNLİK  ADI : Ev İşlerini Yapalım

ETKİNLİK TÜRÜ      : Drama

KAZANIM VE GÖSTERGELER
Bilişsel Gelişim
Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
Kazanım 6. Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
Göstergeleri: Nesne/varlıkları birebir eşleştirir.
Dil Gelişim
Kazanım 5. Dili iletişim amacıyla kullanır. Göstergeleri: Konuşmayı sürdürür. Sohbete katılır. Konuşmak için sırasını bekler.
Sosyal- Duygusal Alan
Kazanım 7. Bir işi ya da görevi başarmak için kendini güdüler.
Göstergeleri: Yetişkin yönlendirmesi olmadan bir işe başlar. Başladığı işi zamanında bitirmek için çaba gösterir
MATERYALLER
Çeşitli resimler ve Kartlar
SÖZCÜKLER  VE KAVRAMLAR
Kolay, Zor, Aynısı
ÖĞRENME SÜRECİ
·    Öğretmen çocukların belli bir yerde toparlanmasını sağladıktan sonra hepsi tarafından gözlemleneceği bir yere oturarak; çamaşırı elinde yıkayan bayanla makinede yıkayan bayan, evini el süpürgesiyle süpüren bayanla elektrikli süpürgeyle süpüren bayan resimleri vb. resimler çocuklara gösterilir.
·    Hangilerinin kolay hangilerinin zor olduğu çocuklara sorulur. Çocuklardan da kolay ve zor olan şeyleri söz alarak söylemeleri istenir. Ve söylediklerini canlandırmaları için çocuğa fırsat tanınır. Her çocuk istediği kolay ve zor olan hareketi canlandırır. Öğretmen de bir canlandırma yapar çocukların bilmesini ister. Çocuklar bilince de onlara güzel bir oyun oynayalım mı çocuklar diye sorar.
·    Öğretmen çocuklara; “şimdi sizinle “Bul ve Yan Yana Koy” oyunu oynayacağız. Torbadan herkes bir kart seçecek. Seçtiğiniz karttaki özelliğe göre ne yapmanız gerektiğine karar vereceksiniz. Bunun için arkadaşlarınızın ellerindeki kartları inceleyerek onlardan yararlanacaksınız. Örneğin, sizin elinizde çektiğiniz kartta halter kaldıran adam resmi var. Sizin, diğer arkadaşlarınızın kartlarını inceleyip halter kaldıran adam resmini bulmanız ve resmi bulunca arkadaşınızdan isteyerek yere yan yana koymanız gerekiyor” diyerek oyunu anlatır. Öğretmen oyunu çocuklara anlattıktan sonra elindeki torbayı sallayarak “Haydi kartı çek, bul ve yan yana koy” diyerek oyunu başlatır. Çektiği karta uygun olarak resimleri yan yana getiren çocuğa öğretmen resimlerin benzer ve farklı yönlerini, kolay zorluk bakımından değerlendirmelerini sorar. Oyun çocukların ilgisi doğrultusunda devam eder. Oyun bitiminde çocuklar minderlere geçerler.
Öğretmen oyunda kullandı kartları çocuklara göstererek resimler hakkında konuşma yaparlar. Çocuklar sırayla resimde gördükleri zor mu kolay mı diye onları tartışırlar
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR          
.Çocukların zor ve kolay arasındaki farkı iyi kavramalarına ve kartları doğru biçimde eşleştirmelerine özen gösterilir.

DEĞERLENDİRME

AİLE KATILIMI
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
Çocukların her ikisine aynı resimler verilerek müzik eşliğinde eşleştirme oyunu oynanabilir.

UYARLAMA

Word Sayfası Olarak İndir

Sosyal Medya

Copyright 2013  Okul Öncesi Öğretmeni